Koření Samuel Koření Samuel Koření Samuel Koření Samuel Koření Samuel


Kurkuma mletá i celá

Informace o produktu

Název produktu Kurkuma mletá i celá
Druh
Cena 0,00 Kč


Popis produktu

Kurkuma z čeledi rostlin zázvorovitých (Zingiberaceae)

Curcuma longa

Je to trvalka, asi 80-90 cm dlouhá. Pěstuje se v Indii, Číně, Indonésii a v přírodní medicíně se užívá k léčení mnoha zdravotních problémů. Léčivě působí kořen a oddenky.

Zvláčňuje pokožku, čistí krev, je vhodná na spáleniny, akné, lupenky, kožní vyrážky a při pásovém oparu.

Používá se k léčení jater, zažívací soustavy, hepatitidy, působí proti parazitům. Užívá se při bolestech břicha, nadýmání, kolikách a při otravách jídlem, bolestech zubů a krku, dále na zvýšení imunity, při onemocnění srdce, svrabu, artritidě, rakovině tlustého střeva a lymfomech, epilepsii, koma způsobené hořečnatými onemocněními a při poruchách menstruace.

 

Nejnověji se zjistilo, že podporuje mozkové kognitivní funkce a působí jako účinný mozkový doping, experimenty naznačili, že kurkuma brání účinkům karcinogenů, způsobující rakovinu a zpomaluje růst nádorů, např. u rakoviny prostaty, střeva a prsu (podporuje S glutation transferázu), inhibuje prekancerózy ve střevě.

 

Zevně se aplikuje na hnisavé záněty spojivek, nehojící se vředy, lišej a různá poranění jako prášek ze sušené drogy aplikované buď přímo nebo jako součást masti, případně ve formě odvaru.

 

Normy kvality - ČSN ISO 5566 Kurkuma – Stanovení barevné mohutnosti. Spektrofotometrická metoda.ČSN ISO 5562 Kurkuma celá nebo mletá (prášková) – Specifikace

Chemické požadavky na kurkumu (ČSN ISO 5562) Vlhkost, % (m/m), nejvýše 10,Celkový popel, % (m/m), nejvýše 9,Popel nerozpustný v kyselině, % (m/m), nejvýše 1,5, Barvivost, vyjádřená jako obsah kurkuminoidů, nejméně 2.

 

Kurkuma je pravděpodobně sterilní triploid vyvinutý selekcí a vegetativním šířením mezi divokým diploidem Curcuma aromatica Salisb., pocházející z Indie, Sri Lanky a východních Himalájí a dalšími blízce příbuznými tetraploidními druhy. C. Longa není známa jako planě rostoucí, ale byla domestikována v oblastech Jamajky, západní Indie, na východě Jávy a Indonésii. Evropě nemá vhodné podmínky a nepěstuje se.

 

Pod označením E 100 Kurkumin je přidáván jako barvivo, například do hořčice, margarínu a uzenin.

Oddenek obsahuje barvivo s podílem žlutého fenolického curcuminu a příbuzného desmethoxycurcuminu a bis-desmethoxycurcuminu. Obsahuje silici 2 – 10 % (nejčastěji 4 – 5%), která je tvořena především seskviterpeny, 50 – 80 % připadá na turmerony a dehydroturmeron. Dále obsahuje α a β-pinen, kamfen, limonen, eugenol, cineol aj. Obsahuje pryskyřice a vitamin C. Pigmenty jsou citlivé na změnu pH, v kyselém prostředí se barví žlutočerveně, v alkalickém červenohnědě.

Kurkuma mletá

Kurkuma celá, kořen sušený.

Kurkuma mletá

Kurkuma celá, kořen sušený.

Nákupní košík

Položek: 0
Cena: 0,00 Kč

Zákazník